Pescuit ilegal în lacul Dumbrava chiar sub ochii administratorului


http://www.evenimentsibiu.ro/pescuit-ilegal/

http://www.evenimentsibiu.ro/pescuit-ilegal-2/

Această prezentare necesită JavaScript.


Lacul Dumbrava, o frumuseţe a naturii cu care Sibiul se mândreşte. Deşi este rezervaţie naturală şi protejată de lege, întotdeauna o să se găsească un “deştept” care să dea cu bâta-n baltă (lac). De jur împrejurul lacului sunt amplasate zeci de indicatoare care interzic atât înotul cât şi pescuitul. Doar că un sibian mai tupeist, pofticios de peşte, a pornit spre lacul Dumbrava cu undiţa, craca şi momeala.

Ce să facă cu ele? Să pescuiască binenţeles! Aşa că “pescarul ilegalist” a ignorat indicatorul şi a călcat pe ea de lege, pescuind fără nici o grijă. Nu i-a păsat nici de administrator, nici de oamenii care se plimbau prin complex, el dorind un singur lucru, să prindă cât mai mult peşte. Deşi administratorul se afla la câţiva zeci de metri de el, fix în câmpul său vizual, nu a luat nici o măsură. După cum o să vedeţi în poze, lacul este plin de peşte, ei fiind vizibili pe toată suprafaţa lacului. Aşa că “pescăruşul” a început să scoată peşte după peşte, mai ceva ca la concurs. Nici nu vreau să-mi imaginez ce campionate de pescuit se dau noaptea, după ce traficul pietonal este mult mai redus.

P.S: Sub bărci erau plase?

VEZI GALERIA FOTO

9 gânduri despre „Pescuit ilegal în lacul Dumbrava chiar sub ochii administratorului

    1. Se pare ca acest PENSIONAR este braconierul NR 1 ,ca si Maiorul Bunda la REVOLUTIE.Nu sunt deacord cu aspectul ,dar nu acest om este,cel ,m-ai negativ aspect din oras .Pacat ca ne dam importanta cu GAINARI de acest fel Se pare ca TINTARUL de la o vreme sa transformat in ARMASAR .Propun ca primaria sa ia o taxa si oameni care nu au posibilitati ,,de a pescui in alte locatii sa poata sa se recreeze in zona .Este valabil si Lacul; lui Binder .,care a ajuns groapa de gunoi .PACAT ,ca acest aspect nu se vede la STIRII .

      Apreciază

  1. incredibil. ce nesimtire pe om. am fost la zoo iar pestii sunt superbi, vizibili prin apa curata. pacat ca acesti „pescari strica totul si se gandesc doar la burta si pasiunea lor. sa mearga sa plateasca la o balta autorizata

    Apreciază

    1. Pescuitul ilegal e o prostie, dar sunt altele mai grave in „zona”.
      Ia interesati-va cat costa noua poarta pe unde se face intrarea la zoo, casa de bilete cu „fosa septica ecologica” si cat a costat cladirea administrativa construita in interiorul zoo pentru „conducere”.

      Apreciază

Dacă ai ceva de spus, spune!!!

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.